Dermografizm

Dermografizm w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pisanie po skórze” [gr. dérma, dérmatos ‘skóra’, gráphō ‘piszę’]. Charakteryzuje się powstaniem linijnie układających się wykwitów pod wpływem linijnie przemieszczającego się po skórze ucisku np. podczas drapania. Kształt i ułożenie wykwitów odwzorowuje miejsce zadziałania bodźca. Wyróżnia się dermografizm czerwony, pokrzywkowy i biały.

• Dermografizm czerwony jest często spotykaną reakcją rumieniową powstającą w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, pojawiającą się po 15-20 sekundach od potarcia skóry.

• Dermografizm pokrzywkowy jest rodzajem pokrzywki fizykalnej. Powstaje najpewniej na skutek uwalniania histaminy i innych mediatorów z komórek tucznych po zadziałaniu bodźca mechanicznego i objawia się obecnością linijnie układających się bąbli pokrzywkowych.

• Dermografizm biały charakteryzuje się obecnością białych smug po potarciu naskórka. Jego obecność stanowi kryterium mniejsze w rozpoznawaniu atopowego zapalenia skóry. Powstaje w wyniku skurczu naczyń krwionośnych, na skutek nieprawidłowego uwalniania skórnych neuropeptydów.

Pokrzywka z zimna

Opis wkrótce

Pokrzywka wodna

Opis wkrótce